0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Skimmer – na pierwszej linii frontu

Data publikacji: 25-02-2021.

Skimmer – na pierwszej linii frontu

Przywykło się sądzić, że posiadacze basenów ogrodowych to ludzie, którzy mają w życiu niewiele problemów. Z tym bywa różnie, a pogląd ten może i powinien być poddawany dyskusji, ale istnieje przynajmniej jeden problem, z którym każdy z nich na pewno ma do czynienia: jak zachować czystość wody w basenie. W rozwiązaniu tego problemu niezwykle pomocne jest im pewne urządzenie, zwane skimmerem basenowym.

By móc do woli pławić się w luksusie, jakim jest własny basen – i to bez względu na to, czy jest to murowana pływalnia o wymiarach olimpijskich, czy też niewielki basen rozporowy z PVC o średnicy dwóch metrów – woda w nim powinna zachowywać jakość pozwalającą cieszyć się kąpielą. A nie jest to bynajmniej jej właściwość wieczna i niezmienna – woda stojąca jest narażona choćby na zabrudzenia zewnętrzne czy na ataki drobnoustrojów. Dlatego właściciele basenów zaopatrują się w akcesoria, dzięki którym udaje się utrzymać należyty stan wody. Poza pompą filtrującą oraz chemią basenową, popularnym gadżetem jest skimmer, czyli rodzaj filtra powierzchniowego, który usuwa ze zbiornika większe zanieczyszczenia unoszące się na powierzchni wody. To one bowiem jako pierwsze rzucają się w oczy użytkownikom basenów i psują zabawę.

Co to jest skimmer basenowy?

Skimmery do basenu należą do podstawowych elementów jego wyposażenia. Są one on typem filtrów, niewielkich rozmiarów urządzeniami, przeznaczonymi do samodzielnego zbierania z powierzchni wody znajdujących się w niej widocznych zanieczyszczeń, w rodzaju liści, gałązek, owadów, płatków kwiatów czy pyłu. Skimmery do basenu mają więc za zadanie odciążać główny filtr pompy wodnej. Skimmer do basenu nazywany jest też zbieraczem bądź filtrem powierzchniowym, a montuje się go w górnej części ściany basenu, podłączając bezpośrednio do pompy filtrującej, choć istnieją też modele swobodnie unoszące się na wodzie. Połączenie skimmera z pompą jest proste i intuicyjne, nie sprawia więc problemów nawet osobom bez uzdolnień technicznych. Najczęściej zawiesza się skimmery na bocznej ścianie basenów, na wysokości poziomu wody, przy pomocy wbudowanego haka o regulowanej długości, dzięki któremu da się kontrolować wysokość, na której ma znaleźć się urządzenie.

Jak działa skimmer?

Pompa wymusza ruch wody przez jej zasysanie, skutkiem którego do siatki czy koszyczka współpracującego z nią skimmera wpadają większe zanieczyszczenia i są przezeń zatrzymywane, podczas gdy woda z drobniejszymi zabrudzeniami trafia do filtra pompy i jest z nich oczyszczana, by następnie ponownie trafić do basenu. Kiedy w zbiorniku skimmera zgromadzi się większa ilość elementów obcych, wystarczy siatkę opłukać, pozbywając się zanieczyszczeń i użyć ponownie, powtarzając ten cykl co jakiś czas. Skimmery pasują do pomp o dowolnej wydajności i każdego w zasadzie typu. Skimmery do basenu wykonuje się z tworzywa nie ulegającego korozji. Pracują bardzo cicho, nie zakłócają więc spokoju użytkowników basenu.

Po co nam skimmery do basenu?

Skoro jednak sama pompa wyposażona jest filtr piaskowy bądź kartuszowy, do czego służy nam ten dodatkowy, powierzchniowy? Czy potrzebne są obydwa? Tak. Otóż filtr pompy nie radzi sobie z zabrudzeniami większych rozmiarów, unoszącymi się na powierzchni i mogłaby zostać nimi łatwo zapchana, a nawet uszkodzona. Skimmery nie dopuszczają większych zanieczyszczeń do filtra pompy, wydłużając jego żywotność. Poza tym nie wszystkie z nich pompa zdołałaby ściągnąć z tafli wody – skimmer basenowy zaś gromadzi je w swoim pojemniku i nie trzeba każdego z osobna wyławiać ręcznie, np. przy pomocy siatki basenowej.

Dodatkowe zastosowania skimmera

Usuwanie dużych elementów zanieczyszczających basen to jednak nie jedyna możliwa funkcja skimmera. Może on też stanowić dwa urządzenia w jednym. Istnieją modele takie, jak skimmer do basenu marki INTEX, który umożliwia nie tylko zwiększanie efektywności pozostałych urządzeń filtrujących poprzez wstępne wyłapywanie brudów z wody, ale także poprawianie jej jakości. Skimmery tego rodzaju wyposażone są dodatkowo w pojemnik na chemię basenową, do którego wkłada się tabletkę chloru, ta zaś stopniowo rozpuszcza się i miesza z wodą. Dzięki temu w basenie nie jest potrzebny osobny dozownik chemii, ani też my sami nie jesteśmy zmuszani do aplikowania jej ręcznie bezpośrednio do wody – co może być niezdrowe dla nas i szkodliwe dla powłoki basenu (np. odbarwiać ją).

Czy opłaca się inwestować w skimmer do basenu?

Owszem, skimmer warto kupić zarówno do dużego zbiornika, jak i do basenu o niedużej pojemności. To urządzenie o dość prostej budowie i działaniu, a więc niedrogie. Jest też łatwe w obsłudze. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości wodzie, niskim zużyciu pozostałych elementów ją oczyszczających i wolimy uniknąć ręcznego oczyszczania wody z zabrudzeń, należy wyposażać baseny w dobrej klasy skimmery. Im więcej urządzeń oczyszczających wodę, tym oczywiście lepiej dla niej i dla nas. Zakup skimmera opłaca się bez wątpienia. Zwłaszcza że cena urządzenia nie jest zazwyczaj wysoka.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store