0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Co lepsze do basenu? Chlor czy tlen?

Data publikacji: 06-03-2020.

Poradnik baseny ogrodowe

Chemia basenowa w skrócie: chlor czy tlen?

Beseny ogrodowe dmuchane

Każdy właściciel basenu ogrodowego prędzej czy później spotka się z problemem drobnoustrojów, które zanieczyszczają wodę w zbiorniku oraz jego ściany. Na szczęście dysponujemy już środkami, dzięki którym możemy zwalczyć uciążliwe mikroorganizmy - teraz trzeba tylko wybrać, po którą z łatwo dostępnych metod oczyszczania basenu sięgnąć, zależnie od konkretnego celu, jaki chcemy osiągnąć, rodzaju i stopnia zanieczyszczenia oraz własnych preferencji. Spróbujemy zatem pomóc Wam w podjęciu decyzji.

METODA CHLOROWA

Wybierz: Tabletki Multifunkcyjne, Chemochlor T Granulat 65, Chemochlor T Tabletki 20g

Użyj: 
zależnie od preparatu 5multitab/10m3wody, 35g/10m3 wody, 2tab/10m3 wody

Zasada działania: 
Chlor jest najpowszechniejszym i najskuteczniejszym środkiem pielęgnacyjnym do wody basenowej. Jego działanie jest silnie bakteriobójcze. We wszystkich preparatach połączono go z substancjami nośnymi i stabilizatorami, tworząc tabletki lub granulat. W procesie dezynfekcji chlor powoli uwalnia się z kompleksu i jako substancja aktywna zabija bakterie obecne w wodzie.
Kolejne dawki środka dezynfekcyjnego spowodują wzrost stężenia substancji nośnikowych, co w konsekwencji bardzo spowolni uwalnianie chloru z preparatu. Aby temu zapobiec, pamiętaj, aby raz w tygodniu wymienić przynajmniej 3% całej wody w basenie.

METODA TLENOWA


Wybierz: 
Aktywny tlen w tabletkach 20g + Aquablanc A

Użyj: 5 -10tab/15m3 wody + 400ml /15m3 wody

Zasada działania: 
Działanie tlenu jest podobne do chloru, ale uzdatnianie wody przebiega mniej radykalnie. Sam tlen nie wystarcza, by skutecznie pozbyć się z basenu ogrodowego alg – sprawców zielonego koloru wody. Łącznie z aktywnym tlenem w tabletkach zaleca się stosowanie Aquablanc A.
Metoda tlenowa to szybki i bezwonny proces uzdatniania wody. Jest przyjazna dla osób uczulonych na chlor.

PROBLEM Z ZIELONĄ WODĄ ROZWIĄZANY

Za zielony kolor wody oraz ścian basenu odpowiedzialne są algi, którym do rozmnażania wystarczy kilka godzin. Z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują organiczne, które są źródłem zanieczyszczeń. To one są odpowiedzialne za śliską warstwę osadu na dnie i ścianach basenu. Najbardziej narażone są na nie nasłonecznione miejsca, w których woda stoi nieruchomo - stają się one ogniskami rozwoju glonów, z których mogą się rozprzestrzenić na cały basen. Samo chlorowanie może nie wystarczyć, by je całkowicie zwalczyć, choć na początku możemy zaobserwować pozytywne działanie Chemochloru. Z czasem jednak algi uodparniają się na chlor i wtedy należy użyć preparatu Alba, samodzielnie lub z innymi środkami chemicznymi. To produkt bez smaku i zapachu, którego podstawowe dozowanie to 100ml/ 10m3 wody. Żeby problem nie powrócił, warto też poprawić cyrkulację wody w basenie, likwidując "martwe punkty", gdzie chemia basenowa nie dociera w dostatecznej ilości i gdzie glony uzyskują dogodne warunki do rozmnażania się.

MINIMALIZACJA ZMĘTNIEŃ

Podczas przygotowywania wody do kąpieli ważne jest usunięcie także tych cząstek, które są dokładnie rozpuszczone w wodzie, czyli soli, kwasów, zasad, aminokwasów i mocznika, widocznych jako zmętnienie wody. Powodowane jest ono najczęściej przez opadające do basenu ogrodowego liście, wpadające doń owady czy nawiewaną ziemię i piasek, ale bywa, że także przez glony. Czasami jest też efektem użyciem niewłaściwych środków czyszczących. Doskonałym środkiem w utrzymaniu przejrzystej i krystalicznie czystej wody jest Flockfix. Preparat ułatwia łączenie się zanieczyszczeń w większe skupiska, które mogą być wyłapywane przez filtr w pompie lub skimmer. Większe zanieczyszczenia, osadzające się na dnie zbiornika należy usunąć odkurzaczem, który podłączamy do pompy.

PAMIĘTAJ O MIERZENIU pH wody!

Beseny ogrodowe dmuchane

Warunkiem prawidłowej pielęgnacji wody basenowej jest utrzymanie pH na odpowiednim poziomie 7,0 – 7,4. W takim przedziale skuteczność środków dezynfekcyjnych jest największa.

  • pH zbyt niskie - korozja metali, atak na tynkowane fugi, pogorszenie flokowania;

  • pH zbyt wysokie - swędzenie i uczulenia skóry, zmniejszenie działania dezynfekcji, pogorszenie flokowania, osady wapienne, wyczuwalne jako chropowata faktura pojawiająca się na ścianach basenu lub widoczne w postaci ich żółtawych czy brunatnych przebarwień;

Do podnoszenia lub obniżania pH służą odpowiednio preparaty Chemochlor pH plus i Chemochlor pH minus.

Uwaga na koniec:

Chemię w tabletkach dozujemy tylko za pomocą dozownika lub skimmera! Wrzucona bezpośrednio do basenu grozi odbarwieniem ścianek i dna zbiornika. Jest ona łatwo dostępna w postaci płynnej i stałej (granulatu lub tabletek) i prosta w stosowaniu. Można także stosować elektrolizę zwykłej soli kuchennej, dodawanej do wody, z której specjalne urządzenia generują chlor. Jest to metoda skuteczniejsza (podobnie jak ozonowanie wody), ale i droższa, bo wymaga dodatkowych generatorów. Najłatwiejsze jest jednak umieszczenie na powierzchni wody specjalnych dozowników, które zaopatruje się w tabletki bądź granulat i które równomiernie rozprowadzają chemię w całym basenie w sposób automatyczny.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, warto pamiętać o jej stosowaniu w sposób profilaktyczny – łatwiej jest zapobiegać niż zwalczać, a i kosztuje to mniej pieniędzy oraz wysiłku.

Pełną ofertę środków do pielęgnacji Twojego basenu ogrodowego znajdziesz w naszym sklepie, zapraszamy.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store