Kategorie
O sklepie
Informacje
Data publikacji: 20-04-2020.
Ponton jest świetnym rozwiązaniem dla osób lubiących spędzać czas na wodzie – czy to dla czystego relaksu, czy to np. w celach wędkarskich. Stanowi też znakomite miejsce i narzędzie rozrywek nad wodą dla starszych dzieci.
Ponton jest znacznie lżejszy niż łódka i nie wymaga dodatkowego sprzętu do przewozu, ponieważ można go łatwo złożyć i spakować, a w stanie złożonym jest go zazwyczaj w stanie przenieść z miejsca na miejsce jedna osoba. Ponton jest łódką bezpieczną i wygodną.
Są różne typy pontonów. Najprostsze i najtańsze służą leniwej rekreacji, swobodnemu pławieniu się na powierzchni wody czy nieodległym wycieczkom po okolicznych akwenach. Nieco więcej funkcjonalności i spełnionych wymogów powinny mieć pontony wędkarskie, by ułatwić amatorom połowów uprawianie ich hobby. Są wreszcie pontony specjalistyczne i sportowe, przeznaczone do konkretnych sposobów poruszania się i spełniające bardziej wyśrubowane normy techniczne – one są też najdroższe. Pontony można też podzielić według klas, ze względu na rodzaj żeglugi, do jakiej są przeznaczone: A, B, C i D. Dwie pierwsze klasy służą rejsom morskim i oceanicznym i mają za zadanie znieść ekstremalne – jak na ponton – warunki, takie jak wiatr o sile 8 w skali Beauforta czy 4-metrowe fale. Klasa C służy poruszaniu się po wodach przybrzeżnych, zatokach, jeziorach i rzekach, w warunkach wietrznej „szóstki” i po faklach nie przekraczających 2 metrów. D zaś to ponton na wody osłonięte; jeziora, rzeki, kanały, przy niewielkiej sile wiatru i góra półmetrowych falach. My chcemy się zająć w tym miejscu tymi modelami, które służyć mają przyjemności i rozrywce, czyli pontonom do rekreacji i wędkowania, mieszczących się w tych ostatnich klasach. To one bowiem leżą w kręgu zainteresowania największej liczby ludzi i znajdują najwięcej zastosowań.
Przeznaczone do zabaw i relaksu pontony rekreacyjne wykonane są zazwyczaj z tworzywa PCV i charakteryzują się stosunkowo prostą budową, bez zbyt wielu dodatkowych gadżetów. Pontony wędkarskie (choć przecież wędkarstwo to też rodzaj wypoczynku i rekreacji) to już bardziej zaawansowany sprzęt, zaopatrzony zwykle w dodatkowe wzmocnienia i zbudowany z materiału o większej gramaturze, by uczynić go odporniejszym na uszkodzenia. Mają one też często dodatkowe akcesoria, jak na przykład uchwyty na wędki. Na zwykły wakacyjny czy weekendowy wyjazd nad jezioro, dla uprzyjemnienia nam czasu wystarczy większości z nas zwykły ponton rekreacyjny. Chodzi o to, by dał się bez problemów zawieźć na miejsce i był lekki oraz poręczny do przenoszenia. Wędkarze, zależnie od swych upodobań i doświadczenia, muszą sobie już dobrać cechy oraz dodatkowe wyposażenie pontonu odpowiednio do swych potrzeb i konkretnego sposobu łowienia czy też miejsc, w których lubią łowić. Generalnie, ponton przeznaczony dla nich musi wytrzymywać długotrwałe użytkowanie przez wiele godzin, często w zmiennych warunkach pogodowych, a także umożliwiać wygodny przewóz sprzętu wędkarskiego i prowiantu oraz oczywiście – połowu. A w zależności od tego, czy łowią sami, czy w większym gronie – mieć też odpowiedni „udźwig” i dość wygodnego miejsca dla wybranej liczby osób.
Chcemy zazwyczaj, by ponton przetrwał wiele sezonów i służył nam bezawaryjnie. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Przeważnie jest to wielowarstwowe tworzywo zbudowane z poliestrowych włókien (PVC). Popularnych dawniej pontonów gumowych, jako cięższych, mniej wytrzymałych i mniej „plastycznych”, spotyka się coraz mniej, ale tworzywo tworzywu też nierówne – jak już wspomnieliśmy, może ono mieć różną gramaturę i liczbę warstw. Nie od rzeczy będzie też przyjrzeć się przed zakupem sposobowi klejenia powłoki – czy aby na pewno gwarantuje on trwałość. Zależnie od klasy modelu, jego budowa będzie mocniejsza, obliczona na przetrwanie trudniejszych warunków użytkowania. Dodatkowe wzmocnienia zwiększają szanse pontonu po niekontrolowanym zderzeniu z kamienistym dnem lub gałęziami drzew. Bardzo ważną cechą ze względów bezpieczeństwa jest, by ponton miał kilka komór powietrznych – w razie przebicia jednej z nich na otwartej wodzie, powinniśmy być nadal w stanie dotrzeć do brzegu. W przypadku pontonów stricte rekreacyjnych, podłogę stanowi zazwyczaj pneumatyczna mata, nie zwiększająca specjalnie wagi całości i łatwa do wypełnienia powietrzem lub opróżnienia. Pontony przeznaczone dla wędkarzy przeważnie mają sztywną podłogę i panelowy pokład. Lżejsze pontony, dość popularne wśród klientów, są wygodniejsze w transporcie, ale należy liczyć się z tym, że ich trwałość będzie ograniczona i nie wszędzie da się nimi bezpiecznie wpłynąć. Wagę pontonu należy dobrać również do tego, kto będzie go zwykle przenosił.
Kluczową sprawą jest pojemność i wyporność pontonu, przekładająca się na liczbę osób, które mogą się w nim pomieścić i które ponton zdoła bezpiecznie unieść. Nie należy o tym czynniku zapominać przed zakupem ani go lekceważyć, inaczej można uszkodzić ponton, a także spowodować potencjalnie niebezpieczny wypadek na wodzie. Warto, by ponton miał rączki ułatwiające jego przenoszenie (najlepiej po wewnętrznej stronie tub), względnie linkę bezpieczeństwa wokół, za którą można chwycić. Czasem mogą przydać się do cumowania bądź mocowania rozmaitych sprzętów (np. siatki wędkarskiej) knagi. Dla bardziej zaawansowanych „pontoniarzy” istotne może być, czy da się w danym modelu zainstalować silnik – ale to już znowu kwestia indywidualnych potrzeb oraz możliwości (wówczas należy również zwrócić uwagę na rodzaj podłogi – przy większych prędkościach pływania lepsza będzie tzw. podłoga typu RIB). Dla większości z nas z powodzeniem jednak wystarczą wiosła – i na to także należy zwrócić uwagę; czy na pewno znajdują się w zestawie, a jeśli nie, dokupić je od razu. Nie należy też bagatelizować koloru, choć wydaje się on z pozoru raczej kwestią natury jedynie estetycznej. Nie jest to prawdą, bowiem od barw zależy reakcja sprzętu na długotrwałe działanie promieni słonecznych, nieraz operujących bardzo intensywnie – im jaśniejszy kolor, tym lepiej odbija promieniowanie. Najlepsze są więc odcienie jasne: np. białe albo jasnoszare czy jasnozielone, względnie różnobarwne, ale z przewagą jasnych kolorów. W polskich warunkach klimatycznych spokojnie sprawdzi się większość kolorów, za wyjątkiem może czarnego. Gdyby ponton był całkiem czarny, mógłby się nadmiernie nagrzać, co skutkuje wzrostem ciśnienia powietrza i potencjalnie niebezpiecznym napęcznieniem tub, a co za tym idzie uszkodzeniem konstrukcji, jak też po prostu możliwością poparzenia się o rozgrzaną powierzchnię. Czarnych pontonów rekreacyjnych czy wędkarskich się jednak raczej nie produkuje – znajdują one natomiast zastosowanie specjalistyczne; używają ich choćby służby specjalne do swoich nocnych akcji na wodzie. Wędkarze też lubią zazwyczaj kolory maskujące – w ich przypadku popularne są pontony zielone, brązowe, khaki, ciemnoszare czy „w panterkę”.
Gdy wypływamy na głębsze czy szersze wody, zdecydowanie lepiej, by dziecko płynęło wraz z opiekunami w jednym pontonie „dla dorosłych”. Ale na płytkich, przybrzeżnych wodach nieco starsze dzieci mogą się już bawić same, a wówczas można się pokusić o kupno pontonu specjalnie dla nich. Niewielkie, lekkie modele o takim zastosowaniu są dostępne na rynku. Pontoniki dla dzieci charakteryzują się zwykle bardziej jaskrawymi kolorami, często opatrzone są dodatkowymi motywami graficznymi, a nawet mają oryginalną budowę (np. daszek). Także tu jednak, a może zwłaszcza tu, warto przed zakupem zwrócić uwagę na materiały i jakość wykonania sprzętu, a przed każdym użytkowaniem – na jego aktualny stan. W końcu chodzi o bezpieczeństwo dzieci, nic ważniejszego nie ma.
Oczywiście, sklepy takie jak dmuchane.pl mają w swoich zasobach nie tylko sprzęt rekreacyjny. Można w nich dostać także lepszej klasy sprzęt o podwyższonych możliwościach dla profesjonalistów, jak pontony Mariner firmy INTEX. Dla amatorów pływania o specjalnych upodobaniach, znajdzie się też sprzęt pontonom pokrewny – dostępne są na przykład kajaki dmuchane, które mogą służyć do spływów czy dalszych wypraw, albo deski SUP. Zawczasu warto też przejrzeć ofertę sklepu pod kątem akcesoriów dodatkowych, jak wiosła, duży wybór pompek czy pawęże do mocowania silnika. Wystarczy wybrać to, co nam odpowiada i skompletować sprzęt dopasowany do naszych gustów i potrzeb.
Na koniec kilka słów na mniej popularny niż korzystanie z pontonu temat, jakim jest jego przechowywanie. Tu też warto mieć na uwadze kilka istotnych spraw. Gdy skończymy używać pontonu i zamierzamy go złożyć, trzeba go najpierw dobrze wysuszyć i oczyścić z zabrudzeń. Składając go, nie zaszkodzi pozostawić w komorach nieco powietrza, co wydaje się nieintuicyjnie, ale dzięki temu powłoka nie uleganie tak łatwo odkształceniom podczas dłuższego leżenia w stanie zwiniętym czy złożonym. Przechowywać ponton należy w suchym – ale nie nasłonecznionym! – miejscu. W miejscu tym temperatury nie powinny też spadać poniżej zera, gdyż mróz łatwo może uszkodzić strukturę tworzywa, z którego wykonano ponton (a już zwłaszcza jeśli nie został on bardzo dokładnie wysuszony i w zakamarkach mogła pozostać odrobina wody).
Przemyślany wybór i prawidłowe obchodzenie się z zakupionym pontonem powinny nam zapewnić wygodny sprzęt na lata, a wraz z nim wygodę, przyjemność i świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Przy umiarkowanych cenach tego typu produktów, warto zainwestować w te walory.
Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.