0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Poradnik chemia basenowa - jak uniknąć zielonej wody?

Data publikacji: 23-01-2020.

Poradnik chemia basenowa
Chemia basenowa jest niezbędna w utrzymaniu czystej wody w basenach ogrodowych. W wodzie stojącej panują korzystne warunki do rozwoju przeróżnych mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie czy glony, które w większości są zarazkami chorobotwórczymi wywołującymi liczne infekcje u osób kąpiących się.

Szybkie namnażanie drobnoustrojów doprowadza do powstania osadów i zmętnień wody, z którymi nie poradzi sobie sama pompa filtrująca. W większości przypadków z utrzymaniem czystej wody w basenie ogrodowym poradzą sobie tabletki multifunkcyjne, które są najchętniej wybierane przez klientów i które szczerze polecamy. Jest to preparat o wielu właściwościach - dezynfekuje, zapobiega rozwojowi glonów i zbija brud w większe cząsteczki, a dodatkowo jest bardzo prosty w dozowaniu. Jeśli jednak mimo stosowania multitabletek czystość wody jest problematyczna, polecamy zapoznać się z naszym poradnikiem!
Poniżej krok po kroku wyjaśnimy każdy etap uzdatniania zielonej wody w basenie oraz podamy najlepsze sposoby oraz preparaty do walki z zanieczyszczeniami. Po zapoznaniu się z poniższymi informacjami, pozbycie się zielonej wody w basenie stanie się jedynie formalnością. Zaczynamy!
zielona woda w basenie

Pielęgnację wody w basenie można podzielić na 4 etapy:

  • Regulacja pH.
  • Dezynfekcja
  • Ochrona przed algami
  • Koagulacja
zielona woda w basenie
Etap pierwszy – regulacja pH.

Warunkiem prawidłowej pielęgnacji wody basenowej jest regulacja pH. Wartość pH informuje nas o tym, czy woda jest kwaśna, czy zasadowa. Ponadto, zachowanie jego wartości na optymalnym poziomie pozytywnie wpływa na działanie stosowanych środków dezynfekcyjnych.
Kontrolę odczynu wody powinno się przeprowadzać minimum raz w tygodniu. Idealne dla skóry pH mieści się w przedziale 7,0 – 7,4 i taki odczyn, obojętny (pH 7) lub lekko zasadowy (pH powyżej 7) powinna mieć woda w zbiorniku, jednak nie zawsze tak jest. Należy zwracać szczególną uwagę na pH wody podczas upałów, gdyż wtedy podwyższa się, natomiast w czasie deszczu ulega obniżeniu.
zielona woda w basenie

Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami, które oprócz oznaczenia kwasowości i zasadowości wody mogą wskazywać również poziom wolnego oraz całkowitego chloru, jak również alkaliczność i twardość wody. Dobrze sprawdza się tester 5w1 firmy Bestway (58247). Zestaw pozwala na wykonanie kilkudziesięciu testów. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie, a pojawią się na nim kolory. Następnie należy porównać je z tymi, które znajdują się na opakowaniu i poznać stężenie chloru i jonów wodorowych (czyli pH). To naprawdę szybki i łatwy sposób!

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest elektroniczny miernik. To bardzo poręczne i praktyczne urządzenie, dzięki któremu zmierzysz poziom pH oraz zawartość chloru w wodzie basenowej.

zielona woda w basenie

Gdy określiliśmy pH i stwierdziliśmy, że nie mieści się ono w pożądanym przedziale 7,0 – 7,4, należy użyć środków podnoszących lub obniżających pH.

Chemochlor pH minus służy do obniżania współczynnika pH w wodzie basenowej z alkalicznego do idealnego zakresu 7,0 – 7,4. Ponadto można dozować go ręcznie. Natomiast Chemochlor pH plus działa odwrotnie – podwyższa pH do odpowiedniej wartości. Oba preparaty mają postać granulatu, który dawkuje się jako wodny roztwór, małymi porcjami w różnych miejscach basenu.

Jeśli wartość pH jest za niska (odczyn kwaśny) lub zbyt wysoka (odczyn zasadowy) wówczas mogą pojawić się następujące problemy:

pH zbyt niskie - korozja metali, atak na tynkowane fugi, pogorszenie flokowania (czyli procesu usuwania mętności wody poprzez kumulację drobnych mikrozanieczyszczeń)
pH zbyt wysokie - swędzenie skóry, zmniejszenie działania dezynfekcji, pogorszenie flokowania, osady wapienne

Etap drugi – dezynfekcja.

Rozmnażające się mikroorganizmy są przyczyną mętności wody oraz odkładania się śliskich osadów na dnie basenu. Nawet najmniejsza ilość bakterii czy grzybów może wywołać zagrożenie dla skóry kąpiących się osób, dlatego środki dezynfekcyjne należy stosować już od momentu pierwszego napełnienia zbiornika. Rozróżniamy dwie metody chemicznej dezynfekcji: metodę tlenową oraz metodę chlorową, w zależności od czynnika działającego na drobnoustroje.

W metodzie chlorowej aktywny chlor niszczy bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Ponieważ chlor w naturze jest gazem, aby ułatwić jego stosowanie, zamknięto go w związku z substancjami pomocniczymi i dzięki temu w sprzedaży dostępne są granulaty i tabletki z chlorem.

zielona woda w basenie

Chemochlor T Granulat 65 to preparat w postaci granulatu do dezynfekcji oraz chlorowania szokowego. Stosujemy go:

  • Przy pierwszym napełnieniu basenu 80g na każde 10m3 wody.
  • Przy ciągłej dezynfekcji, co 3-4dni, 35g na każde 10m3 wody.

Zaleca się utrzymanie zawartości chloru wolnego w niecce basenu kąpielowego na poziomie 0,6mg/l.

Chemochlor T Tabletki 20g to środek, który rozpuszcza się w wodzie bardzo wolno, co zwiększa to czas działania. Tabletki posiadają bardzo dużą zawartość chloru, bo aż 90% i nadają się do bardzo twardej wody. Działają bakteriobójczo.

Sposób użycia:

  • Pierwsze dozowanie: 2-3 tabletki na każde 10m3 wody.
  • Dawkowanie uzupełniające: co 4-6 dni dawka 1-2 tabletek na każde 10m3 wody.

Uwaga! Chemię w tabletkach dozujemy tylko za pomocą dozownika lub skimmera! Wrzucona bezpośrednio do basenu grozi odbarwieniem ścianek i dna zbiornika.

W przypadku ewentualnych podrażnień skóry i okolic oczu warto wybrać łagodniejszy sposób walki z mikroorganizmami, decydując się na środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu. Gwarantują one wysoki poziom higieny, są skuteczne, a przede wszystkim neutralne dla skóry i włosów człowieka. Stają się coraz bardziej popularne z uwagi na trend do łagodzenia dezynfekcji.

Aktywny Tlen w tabletkach 20g należy łączyć z preparatem Aquablanc A w celu kompleksowej dezynfekcji wody. Zasada dozowania:

  • Pierwsze dozowanie: 10 tabletek Aktywnego Tlenu i 400ml Aquablanc A na każde 15m3 wody.
  • Dozowanie uzupełniające: 5 tabletek Aktywnego Tlenu na każde 15m3 wody.

Multitabletki polecamy dla niecierpliwych i jednocześnie lubiących proste rozwiązania idealnymi do walki z zanieczyszczeniami wody. To wielofunkcyjny preparat w postaci tabletek chlorowych 20g. Zapewniają dezynfekcję chlorową, działają glonostatycznie i ułatwiają flokulację. Należy wiedzieć, że nie zastąpią w pełni działania Alby czy Flockfix, ale łatwość ich dozowania sprawia, że są najczęściej wybieranym środkiem dezynfekcyjnym wśród użytkowników basenów.

Sposób użycia:

  • 1 tabletka wystarcza na 2m3 (2000 litrów) wody basenowej.
  • Tabletki należy dozować poprzez włożenie ich do pływaka dozującego lub skimmera.
  • Wrzucenie tabletek bezpośrednio do basenu grozi odbarwieniem!
zielona woda w basenie

Etap trzeci – walka z algami.

Algi (glony) to organizmy wielokomórkowe, którym do rozmnożenia się wystarczy kilka godzin. Z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne, które są źródłem zanieczyszczeń. To one są odpowiedzialne za śliską warstwę osadu na dnie i ścianach basenu. Chlorowanie w tym wypadku nie wystarcza, choć na początku możemy zaobserwować pozytywne działanie Chemochloru. Z czasem algi uodparniają się na chlor i wtedy należy użyć preparatu Alba, samodzielnie lub z innymi środkami chemicznymi. Jest to produkt bez smaku i zapachu, którego podstawowe dozowanie to 100ml na każde 10m3 wody.

Etap czwarty – koagulacja.

Podczas przygotowywania wody do kąpieli ważne jest usunięcie także tych cząstek, które są dokładnie rozpuszczone w wodzie, czyli soli, kwasów, zasad, aminokwasów i mocznika. Do tego celu dobrze sprawdza się Flockfix – środek koagulacyjny z szerokim spektrum wartości pH. Jego działanie polega na minimalizowaniu zmętnień w wodzie. Preparat ułatwia łączenie się zanieczyszczeń w większe skupiska, które mogą być wyłapywane przez filtr w pompie. Większe zanieczyszczenia, osadzające się na dnie zbiornika, należy usunąć odkurzaczem, który podłączamy do pompy.

zielona woda w basenie

Zielona woda w basenie - od czego zacząć?

Zestaw chlorowy Starter Set to niezbędne minimum jeśli chodzi o kompleksową, chemiczną pielęgnację wody w basenie.

Zawartość zestawu:

  • Alba 1l – środek glonobójczy
  • pH-Plus 1kg
  • pH-Minus 1.5kg
  • Chemochlor T granulat 1kg
  • Miernik fotometryczny
  • ABC basenowe – podstawowe kroki do pielęgnacji wody w basenie
zielona woda w basenie

Bezpieczeństwo stosowania chemii

  • Preparaty chemiczne przechowuj w oryginalnych opakowaniach, w suchym pomieszczeniu.
  • Nie mieszaj dwóch różnych środków, chyba że w instrukcji będzie wyraźne polecenie lub zezwolenie.
  • Upewnij się, czy chemia basenowa może trafić bezpośrednio do zbiornika. Wiele preparatów musi najpierw zostać rozcieńczonych lub umieszczonych w specjalnym dozowniku, np. pływaku.
  • Chroń środki chemiczne przed dziećmi.

Dopływ świeżej wody

Stosując chemię nie można wykluczyć, że z rozpuszczających się cząstek w wodzie powstaną sole, takie jak azotany czy chlorydy, które są wynikiem reakcji z chlorem. Związki te działają na metale, szczególnie na aluminium oraz stal szlachetną. Należy zwrócić uwagę, że podczas ciepłych dni dochodzi do odparowania części wody z basenu, co również przyczynia się do zwiększenia stężenia niechcianych soli w zbiorniku.

zielona woda w basenie

Nasycenie solami można zmniejszyć poprzez regularną wymianę części wody. Dla basenu prywatnego całotygodniowe dodanie świeżej wody powinno wynieść przynajmniej 3% objętości basenu. Ponadto, wymianę całej wody należy przeprowadzać raz w roku dla basenu zewnętrznego oraz co 2-3 lata dla basenu wewnętrznego, a najlepszą porą roku dla tych zabiegów jest wiosna, ponieważ przez zimę powstają dodatkowe zabrudzenia.

Nawet jeśli świeża woda zawiera dużo metali, takich jak żelazo, mangan czy miedź, nie należy się tym martwić. Związki te są do odfiltrowania i poprzez flokowanie mogą być usunięte. Aby usunąć niepożądane metale całkowicie, należy wykonać:

  • chlorowanie szokowe,
  • oznaczenie wartości pH,
  • flokowanie wytworzonego żelaza i związków manganu przy włączonym filtrze.

Czysta, krystalicznie klarowna, higienicznie bez zarzutu woda jest możliwa do osiągnięcia w każdym basenie. Nawet jeśli na początku nie czuli się Państwo ekspertami w tej dziedzinie, to po przeczytaniu powyższych wskazówek i rad, jesteście na najlepszej drodze do celu, jakim jest radość ze zdrowej kąpieli w basenie ogrodowym.

zielona woda w basenie

Problemy z wodą i ich rozwiązania:

Problem Potencjalna przyczyna Rozwiązanie problemu
Woda mleczna lub mętna
  • za dużo zanieczyszczeń organicznych
  • nie odpowiednie pH wody
  • za mało środków dezynfekujących
  • nieefektywna filtracja wody przez pompę
  • Podnieść wartość pH w wodzie do 7,0 - 7,4
  • Podnieść zawartość chloru w niecce basenowej
  • Intensywne chlorowanie szokowe
  • Dodanie koagulantu i stałe filtrowanie wody
  • Woda mętna i zielona
  • Śliskie ściany i dno
  • Glony
  • Rozwój glonów
  • Zbyt mało środka przeciw glonom
  • Dużo fosforanów w wodzie (pożywka dla glonów)
  • Doprowadzić wartość pH w wodzie do 7,0 - 7,4
  • Zastosować środek glonobójczy
  • Przeprowadzić chlorowanie szokowe
  • Miejscowe stosowanie środka dezynfekcyjnego w granulacie
  • Mechaniczne usunięcie glonów
  • Dodanie koagulantu i stałe filtrowanie całej objętości wody
  • Podrażnienie oczu
  • Silny zapach chloru
Nierozpuszczone substancje dozujące (chloraminy)
  • Doprowadzić wartość pH do optymalnego poziomu 7,0 - 7,4
  • Sprawdzić poziom wolnego chloru, przy wartości poniżej 0,3 mg/l przeprowadzić chlorowanie szokowe
  • Uzupełnić basen większą ilością świeżej wody
  • Szorstkie ściany i dno
  • Woda mętna lub mleczna

Osady wapna, spowodowane zbyt wysoką wartością pH lub wysoką temperaturą

Twarda woda

  • Mechanicznie usunąć osady z basenu, odkurzyć dno
  • Utrzymywać wartość pH wody na poziomie 7,0 - 7,4
  • Mocno pieniąca się woda
  • Podrażnienia gardła
  • Zastosowanie pieniącego się środka antyglonowego
  • Pozostałości po środku na przezimowanie basenu
  • Pozostałości po środkach czyszczących
  • Uzupełnić basen wiekszą ilością świeżej wody po dłuższym płukaniu filtra
  • Zapobiegawczo stosować niepieniący środek przeciw glonom
  • Nie stosować popularnych detergentów dla gospodarstw domowych ani innych środków czyszczących
Woda jasno zielona lub brązowa Żelazo w wodzie
  • Wyregulować wartość pH w wodzie do 7,0 - 7,4
  • Stosować Flockfix w celu usunięcia żelaza
  • Włosy zabarwiają się na zielono
  • Czarne plamy na ścianach i dnie
Miedź w wodzie
  • Wyregulować wartość pH w wodzie do 7,0 - 7,4
  • Zastosować środek koagulacyjny i przefiltrować całą wodę
  • Dodać świeżej wody
korozja
  • Za niska wartość pH
  • Za wysoka wartość chlorków
  •  podwyższyć wartość pH w wodzie do co najmniej 7,0 - 7,4
  •  nie stosować kwasu solnego do obniżania poziomu pH
  •  wymienić część wody w basenie na świeżą

Wszelkie prawa do używania, kopiowania i rozpowszechniania tekstu należą do Global Income s.c. Krzysztof Podbielski, Dariusz Celejewski i podlega przepisom ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie, wykorzystywanie i rozpowszechnianie powyższego artykułu w całości lub części oraz wykorzystanie grafik naszego autorstwa zamieszczanych na portalu dmuchane.pl bez pisemnej zgody Global Income s.c Krzysztof Podbielski, Dariusz Celejewski jest zabronione.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store