Kategorie
O sklepie
Informacje
Data publikacji: 01-06-2021.
Nadchodzące lato to okres rodzinnych wyjazdów nad wodę. Ponieważ żywiołu tego nie wolno lekceważyć, każdemu dziecku przyda się pomoc w zakresie nauki pływania albo akcesoria do pływania, które pozwolą bezpiecznie bawić się w wodzie także tym spośród nich, które nie opanowały jeszcze tej sztuki. Cena nie gra roli – a tu na dodatek nie jest wysoka.
Naukę pływania warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet w wieku niemowlęcym – oczywiście pod czujnym okiem opiekuna lub instruktora. Niezależnie jednak od tego, jak wcześnie dzieci rozpoczną naukę pływania, muszą być do kąpieli w morzu, jeziorze czy nawet basenie należycie przygotowane. Także dzieci niepływające warto zaopatrzyć w dmuchane zabawki, oczywiście dobrej jakości – jak nadmuchiwane koła lub pływające dmuchańce w kształcie najrozmaitszych zwierząt o najróżniejszych kolorach – które pozwolą im utrzymać się na powierzchni, znaleźć asekurację w chwili, gdy stracą grunt pod nogami, a przede wszystkim sprawiają, że mogą beztrosko bawić się w wodzie, uwalniając wodze wyobraźni. Zabawka to też sprzęt, przy pomocy którego można rozpocząć naukę pływania dla najmłodszych. Ale nawet dzieci, które z jakichś powodów (na przykład z lęku przed nieznanym środowiskiem) nie chcą się zanurzyć, mogą z wody korzystać – na przykład unosząc się na falach w dziecięcym pontoniku. Przede wszystkim jednak powinny wykorzystywać różnego typu akcesoria do nauki pływania dla dzieci, które będą im w stanie pomóc zacząć unosić się na wodzie samodzielnie, takie jak dmuchane rękawki.
Nie należy jednak rzucać dziecka od razu – nomen omen – „na głęboką wodę”. Pierwszym krokiem może być oswajanie małego dziecka z nowym środowiskiem w bezpiecznej przestrzeni ogrodowego basenu albo na łagodnej płyciźnie jeziora. Dobrze jest to zrobić zapewniając mu bezpieczeństwo, a zarazem poczucie, że robi coś samo, wykorzystując popularne rękawki do pływania, inaczej nazywane skrzydełkami bądź motylkami. Dmuchane skrzydełka dodadzą dziecku pewności siebie i nie pozwolą zanurzyć się pod powierzchnię wody. Używane przez jakiś czas pozwolą dziecku uznać wodę za miejsce bezpieczne i ciekawe, pozwalające robić rzeczy niemożliwe do wykonania na lądzie. Dziecko nauczy się poruszać w wodzie, w kontrolowanych warunkach zacznie przybierać prawidłową pozycję do pływania i będzie mogło trenować pierwsze pływackie ruchy, np. nogami. Lub, gdy zamiast rękawków użyjemy kamizelki pływackiej, także rękami. Kamizelka do pływania dla dzieci pozwala im utrzymać na tafli wody górną część tułowia i pływać trzymając głowę ponad powierzchnią – dzięki temu można już trenować pływanie różnymi stylami.
Kiedy dziecko podrośnie i poczuje się już w wodzie swobodnie, będzie można pozwolić mu na więcej samodzielności; ze skrzydełkami lub już bez, będzie się mogło bawić w niezbyt głębokiej wodzie. Dla starszych dzieci przydatne staną się wówczas inne typy akcesoriów: koła do pływania, materace dmuchane czy najfantazyjniejszych kształtów dmuchańce w formie kolorowych zwierząt, pojazdów albo pływających wysp.
Nas jednak interesują przede wszystkim produkty określonego typu; takie, które mogą pomóc dziecku nauczyć się pływać. Dla najmłodszych świetne będą np. makarony, w jakie wyposażony jest prawie każdy szkolny basen, ale idealny sprzęt do bezpiecznej nauki ruchów pływackich to deska do pływania – dmuchana bądź wykonana z pianki. To produkt, dzięki któremu nawet rozpoczynający dopiero swoje treningi młody (lub też starszy) pływak zachowa właściwą pozycję na powierzchni wody i bezproblemowo będzie mógł ćwiczyć prawidłowość swoich ruchów w wybranym stylu oraz regularność oddechu, który jest niezwykle istotnym elementem sztuki pływania. Zależnie od rodzaju ćwiczenia, mającej dużą wyporność deski pływackiej możesz się się trzymać rękami (np. na przemian) albo podłożyć ją sobie pod korpus i dzięki temu nie zanurzać się. Nie tylko nauka pływania może być tu celem - nawet pływakom o zaawansowanych umiejętnościach, niezależnie od wieku, deski pozwalają poprawiać osiągnięcia w zakresie siły ruchów pływackich oraz wytrzymałości nóg i rąk. Zadaniem tego produktu jest uwolnienie niektórych partii ciała od wysiłku, tak by móc skupić się na tych wymagających akurat treningu.
Po nabyciu podstawowych umiejętności pływackich będzie można zabrać się za doskonalenie techniki oraz za nabywanie bardziej zaawansowanych sprawności, np. w nurkowaniu. Przydają się do tego innego już rodzaju akcesoria do nauki pływania – a właściwie po prostu do pływania: maski nurkowe, rurki do oddychania, a jeśli w grę wchodzi pływanie w basenie z chlorowaną wodą – klasyczne okulary pływackie.
Okulary pływackie i czepek to typowe akcesoria używane na basenie. Okulary pływackie chronią oczy przed podrażnieniem, jakie wywołuje woda chlorowana, używana w basenach i aquaparkach, poprawiają też komfort pływania, umożliwiając wyraźne widzenie na wiele metrów. Podobną funkcję pełni maska do nurkowania, która ma nad okularami tę przewagę, że poszerza pole widzenia i jest nieco wygodniejsza w użyciu. Okulary służą głównie do pływania na basenie, maska pływacka lepiej nadaje się natomiast do nurkowania na większe głębokości.
W komplecie do maski zwykle pojawia się rurka do oddychania, zapewniająca swobodę obserwacji podwodnego świata bez konieczności wynurzania głowy z wody (pływanie z głową pod wodą jest zresztą łatwiejsze i dla mniej silnego pływaka wyposażonego w maskę i rurkę może stanowić formę odpoczynku, jeśli zawiedzie kondycja). Dzieci i młodzież nauczone pływania z maską i rurką często z lubością uprawiają takie pływanie, zafascynowane pięknem i egzotyką podwodnego świata.
Uzupełnienie zestawu pływackiego stanowią zwykle płetwy. Płetwy do pływania to i świetny trening dla zaawansowanych pływaków, i sposób na lepsze wrażenia dla amatorów. Pływając w płetwach, można zwiększyć swoje możliwości – ta sama siła nóg przekłada się na większą szybkość, można więc prędzej pokonać zamierzony dystans, głębiej zanurkować, a w razie potrzeby łatwiej wydostać się z opresji. Płetwy do pływania – dzięki odpowiednim materiałom unoszące się na wodzie – ułatwiają też pozostanie pływaka w prawidłowej pozycji i przybranie sylwetki charakteryzującej się mniejszym oporem. Płetwy mogą być długie lub krótkie, zależnie od stopnia wysiłku ud, łydek czy stóp, jaki chcemy osiągnąć podczas treningu. Dla dzieci i mniej doświadczonych dorosłych pływaków lepsze będą płetwy krótkie, jako mniej wymagające. Dzięki nim można pływać trochę szybciej i bardziej dynamicznie.
Basen czy aquapark, jezioro czy morze; przede wszystkim pamiętajmy, że woda to dla dzieci nie tylko pole do sportowych wyczynów, ale głównie do zabawy. Zadbajmy o to, by przede wszystkim tym dla nich była; niech to będzie bezpieczne miejsce rozrywek. A wtedy nauka przyjdzie sama.
Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.