0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Pompki do materaców

Data publikacji: 16-07-2021.

Pompki do materaca – to się sprawdza!

Nadmuchiwanie materaca na biwaku? Niejeden z nas ma na koncie takie wspomnienie i nie należy ono do tych najprzyjemniejszych. To czynność nudna, żmudna i męcząca, często kończąca się zadyszką, zawrotami głowy, nieprzyjemnym drętwieniem ust, a co gorsza, nie dająca satysfakcjonującego efektu. Po co więc się męczyć?

Nie kosztuje to wiele, bo najwyżej kilkadziesiąt złotych, a można sobie oszczędzić wszystkich tych nieprzyjemnych doznań. Doświadczenie wskazuje, że dmuchanie materaca zajmuje sporo czasu i często czujemy po nim niedotlenienie, ale sam materac nie jest bynajmniej całkiem twardy, choć pod koniec dmuchania nie mamy już siły wtłoczyć do jego komory więcej powietrza. By uzyskać bardziej zadowalający skutek, potrzebna jest pompka do materaca, która albo sama załatwi za nas całą najgorszą robotę, albo przynajmniej wykorzystywanie pompki znacząco tę pracę ułatwi. Pompki do materacy mogą być oparte na kilku różnych mechanizmach działania, możemy sobie więc wybrać, który z tych produktów odpowiada naszym potrzebom.

Tłokowa pompka ręczna

Pompka ręczna to chyba najbardziej typowa konstrukcja w tej dziedzinie, przedmiot, który chyba jako pierwszy przychodzi na myśl na hasło „pompka”. Składa się ona z cylindra, w którym gromadzi się powietrze, wypychane zeń za pomocą ręcznie poruszanego tłoka, zaworu, który nie pozwala uciec powietrzu na boki, oraz wylotu, zazwyczaj na końcu wężyka, ułatwiającego dostęp do wentyla, przez który powietrze jest tłoczone do materaca. Znamy ten mechanizm z pompek do roweru albo starego typu pompek samochodowych. Pompki ręczne do materaca charakteryzują się zwykle niewielką wagą, co należy uznać za ich zaletę (są zwykle wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego), na plaży czy na biwaku bowiem ciężar noszonych sprzętów ma znaczenie. Obsługa takiej pompki też jest banalna dla każdego i nie wymaga czytania instrukcji. Niedogodnością może być natomiast niewygodna, pochylona pozycja, w której zwykle pompujemy materac. Jeśli chcemy tego uniknąć, bardziej komfortowe niż pompki ręczne może się okazać używanie pompek nożnych.

Pompka nożna

Przed laty pompka nożna była bodaj najczęściej spotykanym na kempingach typem pompek. Charakterystyczny kształt miecha, podobnego do zminiaturyzowanej wersji miechów używanych niegdyś w kuźniach albo w instrumentach takich jak dudy, można było zobaczyć tam na co dzień. Miech, uruchamiany naciskiem stopy, ma dwa otwory: jeden zasysa powietrze do wnętrza, drugi, za pośrednictwem elastycznego węża, pcha je dalej, do materaca. Użytkownik nie musi się schylać, wystarczy że miarowo dociska miech i pompowanie nie musi go absorbować w ogóle. To wygoda, choć pompki nożne są zwykle nieco cięższe od pompek ręcznych, co może przemawiać za wyborem tych drugich. Z drugiej strony, pompkę nożną można przenosić w pozycji złożonej, z dociśniętym miechem, co zmniejsza jej rozmiary. Wadą obu tych rodzajów pompek jest jednak to, że musimy używać siły własnych mięśni i uczestniczyć w procesie pompowania przez cały czas.

Pompka elektryczna

Receptą na to jest pompka elektryczna, podłączana do zwykłego gniazdka w domu albo do zapalniczki samochodowej o mocy 12 V. To najbardziej komfortowe rozwiązanie, doskonale sprawdzające się w miejscach, gdzie mamy dostęp do prądu. Wystarczy podłączyć wylot do zaworu materaca, włączyć silnik i pompowanie może odbywać się samo – w tym czasie możemy zająć się czymś innym. Da się dzięki temu napompować materac dosłownie w parę minut. Należy jedynie uważać, by przez nieuwagę nie nadmuchać go nadmiernie. Tego rodzaju pompki są często niewielkich rozmiarów i swobodnie mieszczą się w bagażu, choć swoje też ważą. Jeszcze wygodniejszy wynalazek stanowią pompki wbudowane w sam materac – nie trzeba wówczas wozić ze sobą dodatkowego sprzętu. Materace z wbudowaną pompką są obecnie łatwo dostępne na rynku. Co jednak robić, gdy nie mamy pod ręką źródła prądu (np. na plaży), a ręczna czy nożna pompka do materaca to nie to, co lubimy najbardziej?

Akumulatorowa pompka do materacy

Jest i na to rada. Pompka akumulatorowa to, rzecz jasna, również pompka elektryczna, ale nie jesteśmy dzięki niej uzależnieni na miejscu od prądu w gniazdku. Można ją podładować zawczasu w domu albo nawet już w trakcie podróży samochodem z gniazdka zapalniczki, a użyć dopiero, gdy jest potrzebna – gdy rozbijamy namiot albo chcemy gdzieś nad jeziorem lub morzem skorzystać z okazji do pływania na materacu. Oczywiście po dłuższym pobycie z dala od cywilizacji, akumulator może się wyczerpać – w dziczy więc lepiej sprawdzą się jednak pompki do materaca napędzane siłą mięśni. Pewnym minusem może być ponadto cena - elektryczna pompka do materaca będzie zapewne nieco droższa np. od ręcznej.

O czym warto wiedzieć?

Rzeczą, którą koniecznie należy sprawdzić przed zakupem pompki, jest kompatybilność końcówki pompki z zaworem materaca – wylot powietrza musi mieć odpowiedni, pasujący do wentyla kształt. Na szczęście dziś standardem są pompki (obojętnie, ręczne, nożne czy elektryczne), które mają dołączone wymienne końcówki, dzięki czemu można dopasować je do różnych wlotów. Nie tylko w materacach zresztą – równie dobrze pompka może nam posłużyć do tego, by napompować piłkę czy dmuchańca; pompki do materacy to tak naprawdę sprzęt uniwersalny, do pompowania wszelkiego rodzaju sprzętów dmuchanych. O ile mamy wymienne końcówki, bo wentyle bywają różne - warto więc zwrócić uwagę na obecność zestawu końcówek.

Nie każdy o tym wie, ale pompki do materacy służą nie tylko do ich pompowania, ale można za pomocą takiej pompki również usuwać z nich powietrze, kiedy zwijamy materac. Oszczędza to mozolnego naciskania komór, gdy zawsze gdzieś zrobi się uporczywy, wymykający się bąbel. Wyssanie powietrza przy pomocy pompki znacznie skraca i ułatwia składanie materaca.

Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, mogą być konieczne nie tylko wymienne końcówki węża, ale przyda się też pokrowiec, ułatwiający pakowanie i zabezpieczający przed pogubieniem ruchomych części oraz – gdy mamy pompkę zasilaną prądem – przejściówki do gniazdek elektrycznych.

Obsługa wszystkich rodzajów pompek należy raczej do łatwych. Można ich używać na wyjeździe i w domu (na przykład w razie wizyty gości, którym trzeba szybko rozłożyć dodatkowe posłanie). Wybór konkretnego rodzaju pompki to kwestia sytuacji, w jakiej zamierzamy jej najczęściej używać oraz kwoty, jaką jesteśmy skłonni zapłacić. W każdym razie cena urządzenia na pewno nie będzie majątkiem. Zapraszamy do odwiedzenia strony naszego sklepu - w zestawie dostępnych tam produktów na pewno znajdzie się coś dla każdego.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store