Kategorie
O sklepie
Informacje
Data publikacji: 27-01-2020.
Niemal każdy marzy o własnym basenie. Duży basen ogrodowy z pewnością zrobi furorę na spotkaniu w gronie przyjaciół, a dzieci trudno będzie od niego oderwać. Poza tym to fantastyczny sposób na spędzenie leniwego letniego popołudnia. Zanim jednak całkowicie odpłyniemy w marzenia, przyjrzyjmy się faktom. Wybór basenów ogrodowych jest imponujący. Dmuchane, rozporowe, stelażowe – ale jak spośród nich wybrać dobry basen? Co należy wiedzieć, aby nie kupić niepotrzebnych akcesoriów kosztem tych niezbędnych? Nasz poradnik krok po kroku wyjaśni wszystkie wątpliwości – po zapoznaniu się z nim na pewno będziesz wiedzieć, co powinno wejść w skład Twojego zestawu basenowego.
Basen ogrodowy nie jest już towarem zarezerwowanym dla osób z najgrubszymi portfelami. Ludzie mający dość zatłoczonych kąpielisk, zimnych jezior czy morza pełnego sinic oraz ci, którym po prostu brak czasu i okazji do wyjazdów, coraz częściej wybierają własne baseny. Jako że ich popularność rośnie, ceny są sukcesywnie obniżane. Mowa tu zwłaszcza o niedużych, prostych zbiornikach – bo te najbardziej pojemne i zaawansowane techniczne wciąż mogą kosztować kilka tysięcy złotych. W naszej ofercie znajdują się i takie, i takie – najmniejsze baseny dmuchane dla dzieci, nieco większe baseny rozporowe, idealne do spędzania letniego popołudnia w gronie przyjaciół oraz te największe – na stelażu, w których można nawet trochę popływać. Zastanawiasz się, jaki rozmiar wybrać? Zasada jest prosta: im większy basen, tym większa frajda, dlatego warto wybrać największy model, na jaki pozwala nam wolne miejsce w ogródku oraz finanse.
1. Baseny dmuchane.
Małe baseniki, brodziki czy też nadmuchiwane place zabaw to sprzęt odpowiedni dla najmłodszych amatorów kąpieli, dzieci do 3. roku życia. Niewielka głębokość wody, miękkie, bezpieczne materiały oraz atrakcyjne wizualnie, kolorowe motywy ozdobne gwarantują im zarówno dobrą zabawę, jak bezpieczeństwo. Do zalet basenów dmuchanych można dopisać również bardzo niskie ceny, łatwość montażu, możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu, a nawet bezproblemowego transportowania z miejsca na miejsce. Mankamentem może być pewna ich podatność na uszkodzenia (acz w zestawach zwykle znajdują się łatki naprawcze), konieczność częstej wymiany wody oraz fakt, że dziecko szybko z wyrasta z takiego basenu. Wówczas przychodzi czas na rozważenie kolejnego etapu basenowych rozrywek.
2. Baseny rozporowe.
Baseny rozporowe charakteryzują się bardziej wytrzymałą konstrukcją. Są dostępne w wielu rozmiarach. Warto pamiętać, że podany wymiar (np. 305 cm) odnosi się do średnicy mierzonej w najszerszej części zbiornika, a nie na wysokości górnego kołnierza (oponki). Baseny rozporowe są okrągłe, nieco zwężają się w swojej górnej części. Kształtu i rozmiaru nabierają podczas wypełniania ich wodą. To typ basenu dobry dla rodzin z dziećmi, ponieważ maluchy nie są narażone na kontakt z metalowymi elementami stelaża. Pamiętaj jednak – nawet w tych zbiornikach nie zostawiaj swojej pociechy samej.
3. Baseny stelażowe.
Baseny stelażowe zapewniają największą wytrzymałość wśród zbiorników w naszej ofercie. Różnorodność kształtów i rozmiarów sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podczas montażu będziesz łączyć pionowe oraz poziome belki (rurki), tworząc z nich nierdzewny stelaż dla powłoki PVC, stanowiącej zasadniczą część basenu; jego zbiornik. Ich ustawianie może na początku wydawać skomplikowane i wymaga nieco czasu, ale nie taki diabeł straszny – do każdego basenu dołączona jest dokładna instrukcja obsługi (często także film na płycie DVD), która krok po kroku pokaże, jak dopasować odpowiednie części. Wysiłek zostanie zrekompensowany wygodą użytkowania, różnorodnościa sposobów korzystania z basenu stelażowego, stabilnością i wymiarami.
Wybór marki jest ważną kwestią w czasie poszukiwań odpowiedniego basenu ogrodowego, choć najpierw zwykle zastanawiamy się nad rozmiarem, rodzajem konstrukcji, no i kwotą, jaką możemy przeznaczyć na zakup. Sam wybór logo producenta jest drugorzędny, przynajmniej jeśli chodzi o renomowane marki wspomniane w nagłówku. Ich parametry oraz ceny nie odbiegają zasadniczo od siebie. Gdy jeden z producentów nie ma akurat w sprzedaży konkretnego modelu, warto sprawdzić, czy przypadkiem drugi producent nie oferuje podobnego. Nie polecamy natomiast wybierania tzw. "no-name’ów", czyli produktów, które wytwarzają firmy nieznane na rynku. Tylko producenci o ugruntowanej pozycji wykorzystują wytrzymałe materiały i wypróbowane w praktyce konstrukcje, ponieważ dysponują odpowiednimi funduszami na ich testowanie. Pozorna oszczędność na nic się zda, jeśli tani basen rozpadnie się nam przed upływem pierwszego sezonu. Poza tym nie wszyscy „niszowi” producenci oferują komplet akcesoriów do swoich produktów, więc problematyczne może być później dobranie pompy filtrującej czy chociażby pokrywy do takiego basenu. Z basenami firm INTEX i Bestway nie ma tego problemu, ponieważ obie firmy zapewniają kompleksowe, a co najważniejsze dedykowane wyposażenie swoich basenów - dopasowane, fabrycznie nowe i jakościowo doskonałe.
Zestaw basenowy to gotowe, kompleksowe rozwiązanie – basen z kompletem akcesoriów. Większość modeli basenów posiada specjalnie skompletowane akcesoria, idealnie dobrane do konkretnego rozmiaru i typu basenu, od 2w1, poprzez 3w1 i 7w1 (najpopularniejsze) a nawet 12w1 i więcej - w naszym sklepie znajdziesz nawet 21w1. Pierwsza cyfra oznacza z ilu akcesoriów składa się zestaw (wliczając w to sam basen). Kupując taki zestaw, zwłaszcza u innych sprzedawców, zwróć szczególną uwagę, jakie akcesoria dokładnie zawiera, gdyż zestawy nie zawsze muszą być sobie równe. Zdarza się, że niektórzy sprzedawcy oferując zestaw basenowy zaliczają do niego instrukcję czy łatki, jako jego elementy, chociaż te dwie rzeczy są nierozłączną częścią każdego basenu, nawet sprzedawanego bez zestawu. Nasza firma do zestawów wlicza jedynie konkretne akcesoria: pompę, matę, pokrywę itp. Nie daj się zwieść niską ceną u konkurencji – sprawdź, czy oferowane zestawy są rzeczywiście identyczne i dokładnie przeanalizuj, z czego składa się zestaw.
Dobry basen to trwały basen. Na szczęście producenci, z którymi współpracujemy, wiedzą, jak taki wykonać. Zbiorniki w naszej ofercie zbudowane są z wytrzymałego PVC, uzupełnionego o siatkę poliestrową. Przekrój ściany basenu dobrze widać na poniższej ilustracji.
Jak możemy zadbać o nasz basen ogrodowy, aby przetrwał przez niejeden letni sezon? Teoretycznie można go wkopać w ziemię, ale nie polecamy tego rozwiązania, ponieważ - po pierwsze - zbiorniki w naszej ofercie są typowo naziemne, a po drugie - kłopotliwe mogłoby być podłączenie np. pompy do basenu. Aby nie uszkodzić basenu, trzymaj z dala od niego wszelkie zwierzęta. Przed kąpielą odłóż wszystkie ostre przedmioty i zdejmij biżuterię, aby przypadkowo nie przebić powierzchni.
Przygotowanie do ustawienia basenu ogrodowego należy rozpocząć od starannego oczyszczenia miejsca, tj. pozbycia się wszelkich kamyczków, śmieci, gałązek, słowem wszystkiego, co może uszkodzić spód zbiornika. Przede wszystkim grunt powinien być płaski i doskonale wypoziomowany. Nie można rozstawiać basenu na spadkach terenu. Podłoże powinno być odpowiednio twarde, żeby wytrzymało ciężar wody. Pamiętaj, że basen nie oszczędzi trawy, która rośnie w pobliżu. Jeśli szczególnie lubisz swoje roślinki, wybierz dla niego inne miejsce, ponieważ na wilgotnym podłożu długo nie pożyją.
Układamy matę pod basen na przygotowanym wcześniej podłożu (o tym, jak się zabrać do jego oczyszczania, przeczytasz poniżej).
Basen ma specjalne otwory – ten do odpływu wody powinien być skierowany ku miejscu umożliwiającemu jej bezproblemowe usunięcie, a te od pompy filtrującej w stronę źródła zasilenia elektrycznego.
Nie zapomnij pozostawić nieco wolnej przestrzeni wokół basenu tak, aby mieć do niego swobodny dostęp z każdej strony.
Po rozłożeniu powłoki nie należy jej zbytnio przeciągać po ziemi – w końcu nie chcesz uszkodzić swojego basenu przed skorzystaniem z niego.
Kołnierz w basenach rozporowych napełniamy pompką ręczną, pozostawiając nieco wolnego miejsca (ciepłe powietrze rozpręża się). Zapobiegnie to pęknięciom na jego szwach.
Wodę należy nalewać stopniowo – najpierw kilka centymetrów, aby przekonać się, czy grunt jest odpowiednio wypoziomowany. Jeżeli spływa do jednego końca – niestety tak nie jest. Nie ignoruj tego, ponieważ woda w źle ustawionym basenie może szczególnie mocno naciskać na jeden z jego boków. Wygładzanie podłogi najlepiej zacząć od środka dna ku brzegom basenu. Z kolei matę wygodnie jest wyrównywać przy pomocy drugiej osoby. Jeśli wszystko wygląda dobrze, można dolać resztę wody, do ok. 80% wysokości zbiornika.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile czasu zajmie napełnianie basenu. Ma na to wpływ wiele czynników: rozmiar basenu, przekrój węża oraz ciśnienie wody (a więc moc pompy). Nie obawiaj się, jeżeli podczas nalewania konstrukcja lekko się kołysze – po wypełnieniu basenu będzie stać prawidłowo.
Jak często trzeba wymieniać wodę? Dobra wiadomość jest taka, że podczas regularnego korzystania z pompy filtrującej oraz chemii basenowej, woda powinna wytrzymać przez cały sezon. Przed zimą należy ją wylać ze zbiornika – o przygotowaniu basenu do posezonowego przechowywania, przeczytasz w kolejnym akapicie.
Wspominaliśmy już o pompie filtrującej oraz chemii basenowej. To najpopularniejsze akcesoria i ucinając wszelkie wątpliwości, tak - są bardzo potrzebne. Bez nich nasz zbiornik na pewno nie zachęcałby do kąpieli. Woda stałaby się zielona od glonów, a piasek czy inne zanieczyszczenia zebrane na dnie zdecydowanie nie dodałyby basenowi uroku. W naszej ofercie znajdziesz zestawy basenowe skomponowane przez profesjonalistów – od 2w1 do nawet 21w1. Jeśli nie czujesz się na siłach samemu dobrać akcesoria do basenów, zdaj się na nasze doświadczenie. Jeżeli jednak wolisz zrobić to samodzielnie, pamiętaj, że choć mieszanie dodatków dwóch producentów nie ma większego znaczenia w przypadku niektórych z nich (jak maty, termometry, pływaki itp.), jednak jeżeli chodzi np. o wspomniane pompy, zalecamy ich wybór odpowiednio do posiadanego basenu.
Po udanym sezonie, gdy spadająca temperatura zachęci raczej do spędzania wieczorów przed kominkiem niż w basenie ogrodowym, warto poświęcić nieco czasu, aby przygotować sprzęt do kolejnych wakacji. Przede wszystkim pozbywamy się wody – gdy ta zamarznie, może przebić materiał zbiornika. Następnie starannie go suszymy, czyścimy, ostrożnie składamy i przechowujemy wewnątrz jakiegoś budynku – garaż albo inne pomieszczenie gospodarcze będą w sam raz.
Obliczenie objętości basenu jest istotne dla prawidłowego dawkowania środków chemicznych. Nasza mała ściąga pomoże Ci szybko przeliczyć, np. ile sztuk tabletek multifunkcyjnych będziesz potrzebować (przypominamy: 2-3 tabletki na 10m sześcienny wody).
1 l = 0,001 m3
1000 l = 1m3
Pojemność basenu powinna być także podana na opakowaniu oraz w instrukcji.
Zawsze miej na oku dzieci, gdy korzystają z kąpieli. Zbiornik oraz wszystkie akcesoria muszą być montowane przez osoby dorosłe. Kieruj się zdrowym rozsądkiem – spędzanie czasu w wodzie to świetny pomysł, jeżeli korzysta się z niego z głową.
Po pierwsze – chemia basenowa. Absolutne minimum. To dość obszerne zagadnienie, dlatego przygotowaliśmy na jej temat oddzielne porady.
Po drugie – wspomniana już kilkakrotnie pompa filtrująca z odpowiednim wkładem. Woda w zbiorniku krąży w zamkniętym układzie – przepływa jednym wężem do pompy (tam jest oczyszczana), a drugim wraca z powrotem do basenu. Zaleca się, aby pompa była włączona codziennie przez kilka godzin – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi. Pamiętaj! Pompa wymaga podłączenia do prądu, dlatego przed kąpielą upewnij się, że jest wyłączona. Każdy basen rozporowy oraz stelażowy posiada odpowiednie otwory do mocowania pompy. Przy basenach dmuchanych nie ma takiej możliwości.
Nasza oferta obejmuje pompy z wkładem papierowym oraz pompy piaskowe. Posiadamy także modele z generatorem chloru. Czym one się różnią?
W skład urządzenia wchodzą dwa mechanizmy filtrujące. Należy je zamontować w dwóch otworach powłoki basenowej. Siatka na sitku zapobiega zaklinowaniu się większych zanieczyszczeń, a w konsekwencji uszkodzeniu pompy. Tradycyjne pompy wyposażone są także w wymienny papierowy filtr. O tym jak wybrać ten odpowiedni do swojego urządzenia, przeczytasz poniżej.
Gdy pompa filtrująca pracuje przez wiele godzin, konieczne stanie się wyczyszczenie jej filtra. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim urządzenie należy odłączyć od zasilania. Po zdjęciu pierścienia obudowy filtra, a następnie pokrywy, można go wyciągnąć. Zwróć uwagę, czy we wnętrzu urządzenia także znajdują się jakieś zanieczyszczenia – jeżeli tak konieczne będzie ich spłukanie. Sam wkład wystarczy umyć pod bieżącą wodą. Dopiero mocno zniszczony trzeba wymienić. Producent zaleca robić to raz na 2 tygodnie, ale z doświadczenia wiemy, że nie ma jednej reguły. Są filtry, które spokojnie wytrzymają miesiąc, a są i takie, które po tygodniu trzeba zastąpić nowym.
Aby woda nie wlewała się do pompy podczas wymiany filtra, należy podnieść urządzenie powyżej poziomu wody basenowej. Następnie zakręcić wieczko oraz odstawić je z powrotem na ziemię. Chwila przerwy – w tym czasie rury wypełnią się wodą. Wówczas wystarczy odpowietrzyć pompę poprzez delikatne odkręcenie odpowietrznika (do momentu aż pokaże się woda), a następnie zakręcić odpowietrznik. Na koniec włączamy pompę i sprawdzamy, czy działa poprawnie.
Pompa piaskowa, jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebuje do funkcjonowania papierowego wkładu, ale piasku właśnie. I to nie byle jakiego – ten z placu zabaw dla dzieci odpada. Używaj jedynie piasku kwarcowego nr. 20 lub szkliwa. Wielkość ziarna od 0.45 do 0.85 mm.
Położenie zaworu: | Funkcja: |
---|---|
Filter - filtrowanie | Normalna filtracja i regularne opróżnianie zbiornika |
Backwash - wypłukiwanie | Odwraca kierunek przepływu wody, aby oczyścić filtr |
Rinse - przepłukiwanie | Dla początkowego oczyszczenia piasku i wyrównania dna po wypłukiwaniu |
Waste - odpady | Bezpośrednie czyszczenie odpadów, obniżenie poziomu wody w basenie lub osuszanie basenu |
Recirculate – recyrkulacja | Dla wody krążącej z powrotem do basenu bez przechodzenia przez filtr |
Closed - zamknęty | Zamyka cały przepływ wody do filtra i basenu (tylko przy wyłączonej pompie) |
Wybór pompy zależy od wielkości basenu, jaki posiadasz. Do tych większych konieczne będą te o dużej wydajności. Jeśli masz pompę o większej wydajności, a chcesz ją podłączyć do zbiornika, który takiej nie wymaga, skorzystaj z konektorów. Tabelka poniżej pomoże Ci dopasować odpowiednie urządzenie do twojego zbiornika oraz podpowie, w jaki filtr należy się zaopatrzyć.
Numer kat. |
Wydajność |
Kompatybilny |
Filtr |
Wąż |
---|---|---|---|---|
28602 |
1250 |
244 |
Typ H |
29059 śr.32 mm |
28604 |
2006 |
244, 305, 366 |
Typ A |
|
28638 |
3785 |
457, 488 |
Typ A |
|
28636 |
5678 |
549 |
Typ A |
29060 |
28634 |
9462 |
732 |
Typ B |
|
28674 z generatorem chloru |
4542 |
max. 549 |
Typ A |
29059 |
Numer katalogowy pompy |
Wydajność |
Kompatybilny basen |
Wąż |
---|---|---|---|
28644 |
4500 |
Ultra Frame prostokątne 549 x 274 |
29060 |
28646 |
7900 |
Ultra Frame prostokątne i owalne |
|
28648 |
10500 |
Ultra Frame okrągłe 975 x 488 |
|
28652 |
12000 |
||
28676 z generatorem chloru |
6000 |
Ultra Frame (szare): okrągłe - 549 |
|
28680 z generatorem chloru |
10 000 |
Ultra Frame (szare): okrągłe 732 |
Numer |
Wydajność |
Kompatybilny basen |
Filtr |
Wąż |
---|---|---|---|---|
58381 |
1249 |
Rozporowe 244, 305, 366 |
Typ I |
58369 |
58383 |
2006 |
Rozporowe 457, 366 |
Typ II |
|
58386 |
3028 |
Rozporowe |
Typ II |
|
58389 |
5678 |
549 |
Typ III |
58368 |
58391 |
9463 |
Oval Fast Set 732 |
Typ IV |
Numer |
Wydajność |
Kompatybilny basen |
Wąż |
---|---|---|---|
58397 |
2006 |
Rozporowe i stelażowemax. 457 |
58369 |
58400 |
3785 |
Rozporowe i stelażowe457, 549 |
58369 |
58404 |
5678 |
Rozporowe i stelażowe 549 |
58368 |
58366 |
7571 |
Rozporowe i stelażowe 549 |
TYP |
KOD PRODUKTU |
ŚREDNICA (cm) |
WYSOKOŚĆ (cm) |
ŚR. OTWORU (cm) |
---|---|---|---|---|
BESTWAY |
||||
Typ I |
58093 |
8 |
9 |
2,6 |
Typ II |
58094 |
10,6 |
13,6 |
5,1 |
Typ III |
58012 |
10,6 |
20,3 |
4,1 |
Typ IV |
58095 |
14,2 |
25,4 |
4,9 |
INTEX |
||||
Typ H |
29007 |
10,7 |
9 |
|
Typ A |
29000 |
10,7 |
20 |
4,9 |
Typ B |
29005 |
14,5 |
25,3 |
4,6 |
Bywa, że mimo najszczerszych chęci nie uda nam się dotrwać do końca sezonu bez przebicia np. dmuchanego kołnierza w basenie. Co wtedy? Na pewno nie trzeba się żegnać ze swoim nabytkiem – wystarczy skorzystać z zestawu naprawczego. W naszej ofercie są dwa rodzaje łatek: samoprzylepne oraz tradycyjne, z klejem. Pierwsze z nich (Wet Set Intex) można przyklejać nawet na mokrą powierzchnię czy pod wodą. Przed skorzystaniem z łatek, przytnij je do odpowiedniej wielkości – nie zapomnij, że muszą być większe niż uszkodzenie. Jeśli naprawiamy przedmiot "na sucho", nienadmuchany, należy odczekać około pół godziny przed jego napompowaniem.
Wielu Klientów dzwoni z pytaniem, czy drabinka do basenu jest konieczna. W końcu wydaje się, że np. 76 cm wysokości to niedużo. Proszę jednak pomyśleć, że ze zbiornika nie będą korzystać jedynie osoby dorosłe. Dla dzieci nawet taka wysokość to na pewno spore utrudnienie. Dodatkowo, wchodzenie do basenu i opieranie się przy tym o jego boki może narazić go na uszkodzenie. Próba przejścia przez śliski dmuchany kołnierz może być wręcz niewykonalna. Bezpieczna, dwustronna drabinka na pewno jest warta swojej ceny. Ma antypoślizgowe stopki, dlatego z pewnością pozostanie na swoim miejscu, nie uszkadzając przy tym dna zbiornika.
Kształtem przypomina koszyczek z sitkiem, mocowany na ścianie basenu. Taki skimmer podłączany jest przez ścianę basenu do pompy filtrującej, a więc cała woda, którą pompa pobiera z basenu w pierwszej kolejności zostanie oczyszczona przez koszyk w skimmerze. Może on także służyć jako dozownik chemii basenowej, do którego wrzucamy tabletki.
Nazywany także dyspenserem, prosty w budowie i działaniu, jest absolutnie niezbędnym akcesorium. Wrzucamy do niego chemię basenową w postaci multitabletek, a on, pływając swobodnie po powierzchni wody, rozprowadza rozpuszczający się środek po całym basenie. Występuje w kilku różnych rozmiarach, często z opcją regulacji siły dozowania lub opcjonalnie z wbudowanym termometrem. Przypominamy, że nie można tabletek z chemią wrzucać bezpośrednio do basenu, gdyż grozi to odbarwieniem jego powierzchni!
Niestety, żaden skimmer ani pompa filtrująca nie wyłapią zanieczyszczeń, które opadły już na dno basenu. Aby się ich pozbyć, trzeba skorzystać ze specjalnego odkurzacza do basenów. W ofercie mamy także zestaw do czyszczenia basenu z siatką do zbierania zabrudzeń z powierzchni wody oraz szczotkami. Komplety INTEX oraz Bestway są do siebie podobne, dlatego nie będziemy ich omawiać oddzielnie. Jeśli sam dobierasz akcesoria, upewnij się, że są ze sobą kompatybilne (czyli np. średnica kija aluminiowego i otworu szczotki do siebie pasują).
Kij aluminiowy Intex |
Siatka Intex |
Szczotka Intex |
---|---|---|
29054 - 2,39 m |
29050 |
29052 |
29055 – 2,79 m |
29051 |
29053 |
Jeżeli nie chcesz tracić czasu, wybierz zestaw czyszczący skompletowany przez producentów. Co można w nim znaleźć? Podstawowe zestawy składają się z aluminiowego, teleskopowego kija oraz siatki (sitka do basenu) i szczotki do czyszczenia dna i ścian basenu. Mamy także różne końcówki odkurzaczy, które można podłączyć do węża ogrodowego oraz takie, które przez skimmer łączą się z pompą filtrujacą. Są także modele wyposażone w specjalne pojemniki na zebrane zanieczyszczenia. Korzystanie z odkurzacza do basenu nie wymaga opróżniania basenu. Zabrudzenia, które „podbije” z dna odkurzacz, zostaną wciągnięte przez pompę. Sama pompa nie byłaby w stanie ich zebrać. Firma Intex przygotowała również automatycznego czyściciela dna, który do pracy wymaga pompy o wydajności przynajmniej 6000 litrów./godz. Dzięki pływom wody, jakie wytwarza urządzenie, wspomniany produkt porusza się po dnie samodzielnie, odbijając się od brzegów zbiornika. Dodajmy, że w niedużych basenach nie znajdzie on zastosowania.
W myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć", zadbaj, aby do twojego basenu ogrodowego dostawało się jak najmniej zanieczyszczeń. W tym celu, gdy zbiornik stoi nieużywany, przykryj go specjalną pokrywą na basen. Dzięki temu nie wpadną do niego liście czy inne odpady, które przyniesie wiatr.
Jeśli Twój basen ogrodowy jest nieduży, polecamy pokrywy solarne wykonane z foli bąbelkowej, zapewniające izolację termiczną. W ciągu dnia pozwalają na nieco szybsze nagrzewanie wody, zaś nocą spowalniają utratę ciepła. Pokrywa solarna leży luźno na tafli wody (układamy ją bąbelkami do dołu), dlatego nie zabezpiecza tak dobrze przed zanieczyszczeniami. Zwróć uwagę, że jej rozmiar nie jest taki sam, jak zbiornika. W naszych opisach zawsze podajemy oba wymiary – rozmiar pokrywy oraz basenu, do jakiego jest przeznaczona. Pod dnem możesz także ułożyć styropian, taki o około centymetrowej grubości. Zapobiegnie to szybkiemu wychładzaniu wody przez kontakt z zimnym podłożem.
Jeśli to dla Ciebie za mało, możesz zdecydować się na zakup podgrzewacza do wody. Pamiętaj, że szybkość podgrzewania wody zależy od wielu czynników - temperatury początkowej wody, temperatury otoczenia, siły wiatru czy pojemności basenu. Dodatkowo, podgrzewacz wymaga połączenia z pompą filtrującą. Urządzenie sprawdzi się jedynie przy mniejszych zbiornikach – do 457 cm.
Generator ozonu Hydro Force Bestway to urządzenie, które sterylizuje wodę w basenie. Zabija bakterie, wirusy, pozwala na znaczne ograniczenie zużycia środków chemicznych. Ozon jest o wiele silniejszym utleniaczem od tradycyjnego chloru oraz w przeciwieństwie do niego nie wydziela charakterystycznego zapachu. Nie zaszkodzi Twoim dzieciom, jest także przyjazny dla środowiska. To dość spory wydatek, ale zwróci się z nawiązką, ponieważ zredukuje konieczność stosowania innych środków chemicznych. Szczegóły na temat działania urządzenia znajdziesz w opisie produktu.
To proste w obsłudze urządzenie, które wytwarza chlor ze zwykłej soli kuchennej, przez co niweluje konieczność stosowania terapii dezynfekujących. Odbywa się to następująco: pewna ilość soli rozpuszcza się w wodzie basenowej. Powstała wówczas solanka trafia do ogniwa elektrolitycznego, gdzie wytwarzany jest chlor, który od razu rozpuszcza się w wodzie. Zapobiega to namnażaniu się bakterii, a tym samym zapewnia czystość w basenie. Ciekawe są także kompleksowe rozwiązania, w których generator chloru jest wbudowany w pompę filtrującą. Więcej informacji o generatorze chloru można znaleźć pod jego opisem.
Wszelkie prawa do używania, kopiowania i rozpowszechniania tekstu należą do Global Income s.c. Krzysztof Podbielski, Dariusz Celejewski i podlega przepisom ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Kopiowanie, wykorzystywanie i rozpowszechnianie powyższego artykułu w całości lub części oraz wykorzystanie grafik naszego autorstwa zamieszczanych na portalu dmuchane.pl bez pisemnej zgody Global Income s.c Krzysztof Podbielski, Dariusz Celejewski jest zabronione.
Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.