0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Deski SUP na fali

Data publikacji: 21-06-2024.

Deski SUP na fali

admin

Deski SUP pojawiły się na naszych wodach już kilka lat temu i od tej pory coraz bardziej zyskują na popularności. Jeszcze niedawno wiele osób dziwił nietypowy widok osób stojących na tych deskach i poruszających się za pomocą wiosła. Nazwa „SUP” pochodzi od angielskiego terminu "stand up paddle", oznaczającego wiosłowanie na stojąco. Wcale jednak nie musimy na nich pływać stojąc – deski takie coraz częściej zastępują kajaki.

Na początku deski SUP kojarzyły się z deskami surfingowymi, ale te są niezwykle rzadkie w Polsce z powodu braku odpowiednich fal na naszym morzu. Z tej właśnie przyczyny pojawił się pomysł na rozwinięcie sposobu używania deski, łącząc go z funkcjonalnościami innych akcesoriów wodnych, takich jak kajaki czy pontony. Twórcy tej nowej dyscypliny, nazwanej później paddleboardingiem, wprowadzili entuzjastów pływania na desce w zupełnie nowy pomysł na eksplorację wód.

Twórcy desek SUP

Dave Kalama i Laird Hamilton są uważani za wynalazców paddleboardingu. Pewnego dnia, z braku odpowiednio wysokich fal na hawajskim wybrzeżu, wpadli oni na pomysł, aby ulepszyć surfowanie na tzw. "longboardzie" (rodzaju dużej deski surfingowej) za pomocą wiosła. Wprowadzili tę koncepcję w życie już w latach 90., co miało fundamentalny wpływ na świat surfingowy. Później deski zaczęto modyfikować specjalnie pod kątem tego rodzaju wiosłowania, co w końcu doprowadziło do powstania desek SUP – takich, jakimi je znamy dzisiaj.

Jak pływać na desce SUP?

Deski "stand up paddle" najczęściej używa się, stojąc na nich, chociaż można na nich wiosłować, jak kajakiem, a nawet niektóre z nich wyposażyć w siedzenie. Wiosło do paddleboardingu jest długie, zazwyczaj z łopatką tylko po jednej stronie (choć, jak wspomniano wcześniej, czasami używa się wiosła typu kajakowego). Podobnie jak w deskach surfingowych, dla bezpieczeństwa deskę SUP mocuje się do nogi za pomocą smyczy. Deski SUP dzielą się na kilka typów w zależności od ich przeznaczenia, materiału budowlanego i parametrów, które wpływają na właściwości danego typu czy egzemplarza. Istnieją deski jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Warstwy określają sztywność deski, co wpływa na komfort jej użytkowania.

Deski twarde

Główna różnica między deskami SUP wynika z ich podstawowej konstrukcji: deski twarde budowane są z litego materiału, ale dziś standardem są już deski SUP nadmuchiwane. Deska twarda przypomina nieco tradycyjną deskę surfingową, z rdzeniem z polistyrenu lub materiału piankowego o podobnych właściwościach, pokrytym kompozytowym laminatem. Deska twarda umożliwia osiągnięcie większych prędkości niż deska nadmuchiwana, jest również bardziej stabilna na wzburzonych falach i mniej podatna na wiatr. Jest jednak znacznie mniej wygodna do przenoszenia i transportu ze względu na swoje niemożliwe do zmniejszenia rozmiary – transport na dłuższe dystanse zazwyczaj wymaga dużego pojazdu lub odpowiedniego bagażnika.

Deski nadmuchiwane

Ze względu na te wady, nadmuchiwane SUP-y stały się bardziej popularne. Są bardzo łatwe do przechowywania i transportu, ponieważ można je złożyć do niewielkich rozmiarów. Przed użyciem są po prostu pompowane sprężonym powietrzem. Ciśnienie w takich deskach powinno wynosić przynajmniej 1 bar, aby deska nadmuchiwana SUP uzyskała odpowiednią twardość. Nie jest to jednak złudna „gumowa” twardość amatorskich pontonów czy innych zabawek wodnych – używany do produkcji materiał drop-stitch sprawia, że deski są całkiem sztywne. Są odporne na uderzenia i upadki w większym stopniu niż deski twarde, które z kolei są dość podatne na uszkodzenia. Jednak istnieją kompromisy – deski nadmuchiwane są mniej stabilne na falach i bardziej podatne na wiatr z powodu zazwyczaj większej grubości, czyli większej powierzchni na którą działa wiatr.

Akcesoria do desek SUP

Deski najczęściej są sprzedawane w zestawach z niezbędnymi dodatkowymi akcesoriami, chociaż oczywiście można samodzielnie dobrać osprzęt według własnych preferencji. Rzecz podstawowa – do deski SUP niezbędne jest wiosło. Należy dostosować je do wzrostu użytkownika, dodając 20-25 centymetrów do jego wymiaru. Wiosła mogą być aluminiowe, epoksydowe (mniej sztywne, ale lżejsze od aluminiowych) lub wykonane z włókna węglowego – te są najsztywniejsze i bardzo lekkie, ale też najdroższe. Wiosła mogą być jednoczęściowe lub składane, niektóre mają możliwość regulacji długości. Mogą się również różnić kształtem i rozmiarem pióra – do osiągania dużych prędkości, szybkich zwrotów i dla dorosłych przyda się łopata o większej powierzchni..

Niezbędnym akcesorium do desek nadmuchiwanych SUP jest skuteczna pompka – ręczna, nożna, a najlepiej elektryczna. Po złożeniu taką deskę trzeba też spakować – stąd dedykowane do nich torby; na kołach, ręczne lub w formie plecaka. Do każdej deski SUP potrzebna będzie także smycz surfingowa, a na wszelki wypadek przyda się także podręczny zestaw naprawczy.

Jak wybrać SUP?

Podstawą jest rodzaj deski i sposób, w jaki ma być używana, rodzaj aktywności, którą planujemy. Po określeniu tego celu należy sprawdzić wagę użytkownika i limit wagowy deski – powinna ona być na tyle wyporna, abyśmy mogli swobodnie unosić się na falach. Często związane jest to również z grubością deski – dzieci i osoby o drobnej budowie mogą używać deski 12-centymetrowej, ale dla wyższych użytkowników lepsza będzie deska o grubości 15 cm. Lepiej nadają się również dla nich deski o wysokim parametrze PSI: powinny być nadmuchane mocniej niż do 15 PSI (co odpowiada wspomnianemu 1 barowi), np. do wartości 20 lub 25. Kolejnym ważnym czynnikiem jest szerokość – od niej zależy stabilność deski SUP. Dla początkujących w paddleboardingu, jak również dla dzieci i młodzieży, lepsze będą szerokie deski, chociaż osoby o lepszym poczuciu równowagi mogą zacząć od typów desek „dla zaawansowanych”. Jak zawsze, każdy musi dostosować deskę do swoich preferencji i możliwości, aby czuć się na niej komfortowo. Warto poświęcić na to chwilę, ponieważ dobrze dobrana deska zrekompensuje szybki postęp w nauce pływania na niej i większy komfort użytkowania.

 

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store