Kategorie
O sklepie
Informacje
Data publikacji: 26-07-2024.
Mamy środek lata – okres, kiedy wielu z nas spędza urlop w warunkach „polowych”. Nadmuchiwanie materaca na biwaku – wielu z nas ma na ten temat wspomnienia, które nie należą do najprzyjemniejszych. To czynność nużąca, żmudna i męcząca, często kończąca się zadyszką, zawrotami głowy, drętwieniem ust, a co gorsza, nie zawsze daje zadowalający skutek. Po co więc się na to narażać?
Koszt zakupu pompki do materaca to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, co pozwala uniknąć wszystkich tych nieprzyjemnych doświadczeń. Zwykle dmuchanie materaca zajmuje sporo czasu, a efekt jest taki, że czujemy się niedotlenieni, a sam materac nie jest dostatecznie twardy, bo pod koniec dmuchania nie mamy już siły wtłoczyć weń więcej powietrza. Aby uzyskać lepszy efekt, warto zainwestować w pompkę do materaca, która znacząco ułatwi tę pracę albo wręcz wykona ją za nas. Pompki do materacy różnią się mechanizmami działania, więc można wybrać taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Pompka ręczna to najpopularniejszy model w tej kategorii, to ona często przychodzi na myśl na hasło „pompka”. Składa się z cylindra, w którym gromadzi się powietrze, wypychane za pomocą ręcznie poruszanego tłoka, zaworu, który zapobiega ucieczce powietrza, oraz wylotu, zazwyczaj na końcu wężyka, ułatwiającego dostęp do wentyla materaca. Ten mechanizm jest znany choćby z pompek do roweru czy starych pompek samochodowych. Pompki ręczne do materaca są zazwyczaj lekkie, co jest ich zaletą, zwłaszcza na plaży czy biwaku, gdzie każdy dodatkowy ciężar ma znaczenie. Obsługa jest prosta i intuicyjna, nie wymaga czytania instrukcji. Minusem może być jednak niewygodna, pochylona pozycja, w której zwykle pompujemy materac. Jeśli chcemy tego uniknąć, bardziej komfortowe mogą okazać się pompki nożne.
Dawniej pompka nożna była najczęściej spotykanym typem pompek na kempingach. Miech przypominający miniaturową wersję miechów kowalskich czy w instrumentach takich jak dudy, był widokiem codziennym. Miech, uruchamiany naciskiem stopy, ma dwa otwory: jeden zasysa powietrze, drugi, za pomocą elastycznego węża, pcha je do materaca. Użytkownik nie musi się schylać, wystarczy, że miarowo dociska miech, co nie wymaga dużego zaangażowania. To wygodne, choć pompki nożne są zazwyczaj cięższe od ręcznych, co może przemawiać za wyborem tych drugich. Pompka nożna jest jednak łatwa do przenoszenia w pozycji złożonej, co zmniejsza jej rozmiary. Niektóre materace mają taką pompkę wbudowaną. Wadą zarówno pompek ręcznych, jak i nożnych, jest konieczność używania siły własnych mięśni i osobistego udziału w procesie pompowania przez cały czas.
Rozwiązaniem tego problemu jest pompka elektryczna, podłączana do zwykłego gniazdka lub zapalniczki samochodowej o mocy 12 V. To najbardziej komfortowe rozwiązanie, idealne w miejscach z dostępem do prądu. Wystarczy podłączyć wylot do zaworu materaca, włączyć silnik i pompowanie odbywa się samo – w tym czasie możemy zająć się czymś innym. Materac można napompować dosłownie w kilka minut. Należy jedynie uważać, by nie nadmuchać go zbyt mocno. Takie pompki są często niewielkich rozmiarów, łatwo mieszczą się w bagażu, choć trochę ważą. Jeszcze wygodniejsze są pompki wbudowane w materac – nie trzeba wozić dodatkowego sprzętu. Materace z wbudowaną pompką są obecnie łatwo dostępne. Co jednak zrobić, gdy nie mamy dostępu do prądu, np. na plaży, a pompki ręczne czy nożne nas nie przekonują?
Jest na to rozwiązanie – pompka akumulatorowa, również elektryczna, ale niezależna od prądu w gniazdku. Można ją naładować w domu lub w trakcie podróży samochodem, a użyć, gdy jest potrzebna – podczas rozbijania namiotu czy nad jeziorem lub morzem. Po dłuższym pobycie z dala od cywilizacji akumulator może się wyczerpać, więc w dziczy lepiej sprawdzają się pompki napędzane siłą mięśni. Minusem może być cena, elektryczna pompka jest zazwyczaj droższa niż ręczna.
Przed zakupem pompki należy sprawdzić kompatybilność końcówki pompki z zaworem materaca – wylot powietrza musi pasować do wentyla. Na szczęście, standardem są pompki z wymiennymi końcówkami, co pozwala dopasować je do różnych wlotów. Pompki do materacy są uniwersalne, można nimi pompować także piłki czy dmuchane zabawki. Ważne, by zwrócić uwagę na obecność zestawu końcówek. Nie każdy wie, że pompki do materacy mogą służyć także do ich opróżniania z powietrza, co znacznie ułatwia składanie materaca. Przydatne mogą być dodatkowe akcesoria, takie jak wymienne końcówki, pokrowiec do pakowania czy przejściówki do gniazdek elektrycznych. Obsługa pompek jest prosta i intuicyjna, nadają się do użytku zarówno na wyjeździe, jak i w domu, np. podczas wizyty gości. Wybór konkretnego rodzaju pompki zależy od sytuacji, w jakiej zamierzamy jej używać, oraz od kwoty, jaką jesteśmy skłonni wydać. W każdym razie cena pompki nie będzie majątkiem. Zapraszamy do odwiedzenia strony naszego sklepu – w szerokiej ofercie produktów na pewno znajdzie się coś odpowiedniego dla każdego.
Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.